Roztocký podzim Tisk
Úterý, 02 Prosinec 2008 14:03
 

Začátkem listopadu (6.11.) se v prostorách Síně Zd. Braunerové uskutečnil v pořadí již třetí ročník hudebního festivalu Roztocký podzim. V první půli vystoupili žáci a učitelé a zhostili se svého koncertního vystoupení nadmíru úspěšně a na vysoké hudební úrovni. Nasadili tak vysokou laťku účinkujícím v půli druhé. Hostem našeho festivalu byla Harmonie Clasic s nástrojovým obsazením 2 klarinety, 2 lesní rohy a fagot. Harmonie se prezentovala hudbou českého klasicismu (podrobnosti ve druhém článku). Mezi jednotlivými skladbami recitovali básně žáci literárně - dramatického oddělení. Celý koncert působil uceleným dojmem a navázal tak na pomalu se utvářející tradici ročníků předcházejících. Spokojení diváci ale i vystupující žáci a učitelé odcházeli z Roztockého zámku naplněni příjemnými emocemi.

Ať žije 4. ročník hudebního festivalu Roztocký podzim!

 


 

Úvodní projev přednesený B. Šléglem 6.11. 2008 při zahájení 3. ročníku hudebního festivalu Roztocký podzim

 

Dámy a pánové,

Dovolte, abych vás přivítal na hudebním festivalu Roztocký podzim. Letos je to již potřetí, co se tady v síni Zdeňky Braunerové scházíme v době kolem dušiček , abychom si připomněli nějakého světového skladatele či významné období.

 

A právě na jednu slavnou hudební éru je letošní festival zaměřen. Jedná se o období českého hudebního klasicismu. V 18. století se Čechám začalo říkat konzervatoř Evropy. V té době byl opravdu hudebně vzdělán téměř každý Čech, který měl aspoň trochu hudební nadání. Nejen ve městech, ale i v malých vesničkách byl vždy šikovný kantor, který vyučoval hře na nějaký hudební nástroj. Hrávalo se na zámcích, v kostelích, při lidových veselicích nebo jen tak pro potěšení. Kdo měl velký talent, hledal uplatnění v tehdejším hlavním městě Vídni nebo jinde v Evropě. Hudební vědci říkají tomuto jevu „Česká hudební emigrace“.Vzhledem k tomu, že tehdy téměř každý dobrý instrumentalista také komponoval, hlavně pro svůj nástroj a svou vlastní potřebu, vyrojilo se tehdy v Čechách mnoho skladatelů, kteří ovlivnili svou tvorbou i světové mistry 18. století, představitele Vídeňského klasicismu, Haydna, Mozarta a Beethovena. Z mnohých jmenujme alespoň nejznámější: Josef Mysliveček, při jehož skonu mladý Mozart hořce plakal, Jan Václav Stamic, z jehož Mannheimské školy vzešla sonátová forma, která formálně ovlivnila nejslavnější skladby 18. i 19. století, jeho syn Karel, autor mnoha koncertů pro klarinet, rodina Bendů, bratři Vraničtí, Koželuh, slavný hornista Stich - Punto, Rejcha, Vaňhal. A samozřejmě autoři, které uslyšíme dnes: František Josef Dusík, který působil v Benátkách a Miláně, mladší bratr Jana Ladislava Dusíka, Jiří Družecký, slavný hobojista působící v Linci, Prešpurku a Budíně a dále skladatelé působící převážně v Čechách - František Xaver Brixi a František Xaver Dušek, majitel slavné mozartovské Bertramky.

 

Kromě autorů již zmíněného období uslyšíme v první části festivalového koncertu hudbu nejrůznějších hudebních stylů a období, od staročeské písně až po hudbu soudobou.

 

Přeji Vám příjemný umělecký zážitek.