Úkoly z HN pro 1.a 2.ročník XII

 

 

 
 1. ročník

 

Dnes si vysvětlíme dva nové hudební pojmy: Celý tón a Půltón.

 

Celý tón a Půltón si představte jako dva kroky a to mezi dvěma sousedními tóny (například C-D, A-H, F-G, E-F,...). Podle názvu Celý tón a Půltón se jedná o celý krok nebo půlkrok. Malinko přeskočíme. Když máme osm tónů za sebou, vzniká stupnice. První stupnici C dur již znáte, je to hudební abeceda (C, D, E, F, G, A, H, C).

 

V pracovním sešitě z vnitřní strany obalu máte znázorněnou klávesnici i s pojmenováním kláves. Bílé klávesy C,D,E,F,G,A,H,C, to jsou kráčející kroky (Celé tóny a Půltóny). Mezi některé bílé klávesy je vsunuta klávesa černá a to vždy u toho kroku, který můžeme rozdělit na dva (Půltóny). Zde tedy vidíme, krok C-D rozdělíme takto C-Cis + Cis-D = C-D, nebo F-Fis + Fis-G = F-G. Naopak mezi tóny E-F a H-C je vzdálenost menší a tato vzdálenost se označuje jako Půltón.

 

Definici: Půltón - je to nejmenší vzdálenost mezi dvěma tóny, najdete v pracovním sešitě strana 29.

 

Celý tón - se skládá ze dvou půltónů, tato definice je v pracovním sešitě strana 30. K oběma krokům máte v pracovním sešitě i příklad písničky, které začínají těmito kroky. Můžete si je zahrát na svůj nástroj a pak si zahrajte vždy jen první dva tóny E-F nebo C-D a zaposlouchejte se, zda po jejich zahrání uslyšíte začátek i jiných písní.

 

E-F: Kudy, kudy, kudy k vám, Dobrů noc, má milá ....

 

C-D: Rostó, rostó, rostó konopě za cestou, Kočka leze dírou...

 

Poslední přirovnání. Zahrajte si hudební abecedu (stupnici C, D, E, F, G, A, H, C) a poté si zahrajte: C-D Celý tón stupnice začíná,  H-C Půltón stupnice končí.

 

 

2. ročník

 

Na začátku se všem omlouvám za špatné uvedení strany 49 místo 29 v sešitě. Doufám, že jste si poradili a popřípadě křížovku na straně 29 můžete vyluštit i zpětně.

 

Zopakujte si definici co je Interval (Interval je vzdálenost mezi dvěma tóny). V pracovním sešitě strana 30 úkol 49 máte podle vzoru v prvním taktu doplnit Interval Primu k tónům E1, G1 a C2. V úkolu 50 si tužkou doplňte názvy bicích nástrojů, abychom si je mohly později společně opravit.

 

Na straně 31 máte lidovou píseň Ten chlumecký zámek. Přečtěte si jména not a zahrajte si jí na svůj nástroj. Na této písni si máme především ukázat Interval Primy, kterou tvoří první dva tóny C-C.

 

Nyní si uvedeme příklad různých začátků písní, kde máme skryté jednotlivé Intervaly.

 

Prima: C-C Ach synku, Andulko Šafářova

 

Sekunda: C-D Já jsem muzikant, Já jsem z Kutné hory

 

Tercie: C-E Když jsem husy pásala, Nestarej se, ženo má

 

Kvarta: C-F Co to tam šupoce, Bude zima

 

Kvinta: C-G Ej, lásko, Loučení, loučení

 

Sexta: C-A U panského dvora, Neťukej, neťukej

 

Septima: C-H u septimy si zrovna nevzpomínám na žádnou píseň, ale tento Interval nám připomíná troubení vlaku

 

Oktáva: C-C na tento Interval písničku nemáme

 

Jednotlivé písničky si můžete vyhledat a poslechnout spolu s rodiči na internetu.