Úkoly z HN pro 1.a 2.ročník XV

 

1. ročník


 

Na začátku zkontrolujeme úkol ze strany 33.

Dole jste měli barevně označit, co pojmy znamenají:

Staccato – krátce

Legato – vázaně

Moderato – mírně

Andante - krokem, zvolna

Allegro – rychle

 

Dnes si upevníme znalosti o Durové stupnici. Již na straně 24 jsme se seznámili s Durovou stupnicí.

 

STUPNICE je řada osmi tónů jdoucích za sebou.

 

Všichni již víte, že první Durová stupnice se jmenuje C dur. Je to stupnice, která nemá žádný křížek nebo béčko. Na straně 34 máte doplnit na schody hudební abecedu, neboli stupnici C dur, kde máte připodobněno, jak melodie ve stupnici stoupá a klesá.

 

Z definice víme, že tóny ve stupnici jdou za sebou. Z toho vyplývá, že stupnice je složena z kroků (Celých tónů a Půltónů). Nyní se podíváme na klávesnici (na obalu sešitu) a zde vidíme ve stupnici C dur (od C do C), kde máme Půltóny.

 

Půltóny v durové stupnici máme mezi tóny E -F ( 3 - 4 stupněm) a H -C ( 7 -8 stupněm). Na straně 34 zapište stupnici C dur do notové osnovy a vyznačte půltóny stříškou podle vzoru.

 

 

 

 

 

 

 

 

Také zapište na konec osnovy trojzvuk, což je jiné pojmenování pro akord.

 

AKORD je souzvuk nejméně tří tónů.

Označení souzvuk nám napovídá, že tóny akordu můžeme zahrát i společně. Zapisovat jej budeme tedy tóny nad sebou.

 

2. ročník


Z minula si nejprve zkontrolujte úkol 53 strana 32. Měly jste stříškou označit dvojice tónů tvořících Půltón. V prvním řádku kromě 1 taktu jsou to dvojice H -C (4 takt) a Fis - G (5 takt). Na druhém řádku Dvojice F- E (2 takt) a C-H (4 takt).

 

Na straně 33 úkol 55 jste po vytleskání určitě poznali písničku „Ovčáci, čtveráci.“

 

V posledním úkolu 56 jste měli pojmenovat tři druhy fléten. První je flétna příčná, vedle ní vpravo flétna zobcová a třetí nejmenší flétna se jmenuje pikola.

 

Nyní si zopakujte co je Interval:

 

INTERVAL je vzdálenost mezi dvěma tóny.

 

Intervaly již umíte vyjmenovat: Prima, Sekunda, Tercie, Kvarta, Kvinta, Sexta, Septima, Oktáva. Intervaly dělíme na Intervaly základní a odvozené.

 

Intervaly základní jsou čisté a velké nebo malé:

 

Čistá Prima - zkratkou Č1

Velká, Malá Sekunda - V2, M2

Velká, Malá Tercie - V3, M3

Čistá Kvarta - Č4

Čistá Kvinta - Č5

Velká, Malá Sexta - V6, M6

Velká, Malá Septima - V7, M7

Čistá Oktáva - Č8

 

Intervaly čisté a velké se budeme učit stavět pomocí znalosti Durových stupnic. S intervalem Č1 jste se již seznámily. Je to vzdálenost od prvního tónu k prvnímu tónu. Jsou to tedy dva tóny stejné výšky např. C1 - C1, Fis1 - Fis1 , Es1 - Es1 ....

 

Dnes si procvičíme interval Velká sekunda. Na straně 34 úkol 57 máte napsáno: Interval sekundy tvoří dva sousední tóny.

 

POZOR: sousední tóny tvoří Velkou sekundu (Celý tón) a zároveň mohou tvořit nejmenší vzdálenost (Půltón). Podívejte se opět na klávesnici strana 8. Tóny C-D a C-Des jsou dvojice sousedních tónů. C -D Velká sekunda, kterou můžeme stejně jako Celý tón rozdělit. Naopak C - Des je nejmenší vzdálenost, tedy Půltón. Na straně 34 v úkolu 57 zakroužkujte tedy pouze dvojice tónů, které tvoří Velkou sekundu = Celý tón. Každou dvojici si raději zkontrolujte pomoci klávesnice strana 8. Dvojice mohou být zapsány i sestupně.